×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱ فروردین - ۱۳۹۷  
it is true
true
true
«باهر» چگونه با «ناامیدی» شهردار شد؟!

«باهر» چگونه با «ناامیدی» شهردار شد؟!


فرآیند انتخاب شهردار تبریز، در یک ماه گذشته پیچیدگی ها و حاشیه های مختلفی داشت، که در نهایت به شکست طیف اکثریت شورای شهر تبریز انجامید و ایرج شهین باهر گزینه «طیف ناامید» شورا توانست با رای حداقلی به عنوان شهردار تبریز انتخاب گردد.

«ستاک» در این یادداشت به بررسی مسیر انتخاب شهردار تبریز پرداخته است:

۱- نتایج انتخابات شورای شهر تبریز اعلام می شود. اکثریت شرکت کنندگان در انتخابات با اعتماد به لیست اصلاح طلبان و در مخالفت آشکار با عملکرد شورای چهارم و اعضای آن رای به کاندیداهای لیست امید می دهند تا ۸ کرسی از ۱۳ کرسی شورای شهر را به نمایندگان اصلاح طلب و حامی «تغییر» بسپارند.

۲- جلسات غیررسمی شورای پنجم تا پیش از آغاز به کار رسمی شورا تشکیل می شود. نمایندگان بر «همدلی» و «کار جمعی» و انتخابی شهرداری «پاکدست»، «اصلاح طلب» و «توانمند» تاکید دارند. جلسات برای تعیین شاخص های شهردار تبریز تشکیل می گردد و پس از نزدیک به ۳ ماه رایزنی و بحث و گفتگو ۲۷ شاخص تعیین می گردد. بحث های طولانی بر روی شاخص ها عملا فرصتی برای بحث روی شهردار آینده تبریز باقی نمی گذارد.

۳- به آغاز رسمی فعالیت شورای پنجم نزدیک می شویم. اعضای لیست امید با وجود فشارهای بیرونی تصمیمی قاطع برای عبور از شهردار فعلی (نجفی) می گیرند. تهدیدها و تطمیع ها نیز جواب نمی دهد و تصمیم بر تعیین سرپرست گرفته می شود. در فرآیندی تعاملی هیئت رئیسه بر اساس ترکیب شورا بین اکثریت و اقلیت تقسیم می شود و دکتر اکبرنژاد با رای اعضای شورا به ریاست شورا می رسد. انتخابات هیئت رئیسه نیز خالی از حاشیه نمی ماند و دو عضو اقلیت شورا با خلف وعده، علی رغم اعلام و امضای قبلی، به کاندیداهای لیست امید در هیئت رئیسه رای نمی دهند تا اجماع را برهم زده باشند. خلف وعده ای که خیلی زود توسط اعضای لیست امید فراموش می شود!

۴- شورا بحث روی مصادیق را آغاز می کند. از لیستی به قولی ۴۰ نفره، به قولی ۱۷ نفره و به قولی ۱۴ نفره، نهایتا ۷ نفر به عنوان گزینه های اصلی شهرداری تبریز انتخاب می شوند. میرعلی اصغر الموسوی، عبدالله فتح اللهی، رحیم شهرتی فر، ایرج شهین باهر، مصطفی مولوی، علیرضا رحیمی و مهدی سلیمان پور. گزینه هایی که اکثریت آنان تناسبی با ۲۷ شاخص اعلامی نداشت. یکی از اسامی این لیست ۷ نفره تعجب برانگیز است. مهدی سلیمان پور؛ گزینه ای که برای افکار عمومی و شخصیت های سیاسی ناآشناست و قطعا افکار عمومی به این سرعت نمی تواند وی را برای این مسئولیت بپذیرد. زمان باید بگذرد…

۵- علیرضا رحیمی از خویشاوندان نزدیک دکتر دبیری به علت عدم داشتن شرایط قانونی در همان روزهای ابتدایی اعلام انصراف می کند. رحیم شهرتی فر فرماندار تبریز نیز با توجه به جو موجود در شورا آرام کنار می کشد.

۶- بدنه اصلاح طلبان به شدت نسبت به معرفی عبدالله فتح اللهی واکنش نشان می دهد. افکار عمومی نمی پذیرند فردی که از نزدیکان محمدباقر قالیباف بوده باشد با پیشنهاد اعضای اصلاح طلب شورای شهر تبریز به عنوان گزینه شهرداری تبریز معرفی گردد. حامیان مصطفی مولوی، میرعلی اصغر الموسوی و عبدالله فتح اللهی فعالیت های خود را جهت تاثیرگذاری بر فضا آغاز می کنند. رقابت ها در رایزنی ها و تلاش ها در فضای مجازی ادامه می یابد. شرایط به گونه ای پیش می رود که شورای اصلاح طلبان استان و برخی چهره های سرشناس را مجبور به ورود به ماجرا می کند. میرعلی اصغر الموسوی به عنوان گزینه مطلوب در بین ۵ نفر باقیمانده از سوی شورای اصلاح طلبان استان و قاطبه اصلاح طلبان معرفی می گردد. سلیمان پور همچنان در فضای عمومی ساکت و آرام است. افکار عمومی هنوز در مورد برنامه ها و گذشته وی چیزی نشنیده است. ایرج شهین باهر نیز ناامید از شهردار شدن به عنوان یک اهرم فشار در دست طیف اقلیت در صحنه باقی مانده است.

۷- بحث ها روی گزینه ها در بین ۸ نفر لیست امید ادامه پیدا می کند. بهشتی، نیکوخصلت، اندیش و صادق زاده در سطوحی مختلف از الموسوی اعلام حمایت می کنند ولی شکور اکبرنژاد و قلی زاده به شدت مخالف وی هستند. گزینه مطلوب آنها عبدالله فتح اللهی است. تقی پور مدافع سلیمان پور است و مواضع مسعودی ریحان در ظاهر سیال و غیرقابل پیش بینی است. فراز و فرودها ادامه پیدا می کند. قرار اولیه بر این بوده است که اگر اکثریت اعضای لیست امید با گزینه ای موافق باشند بقیه نیز از نظر اکثریت تمکین کنند. ولی سرلیست اصلاح طلبان و رئیس شورا زیر بار نمی رود! مرغ اکبرنژاد و قلی زاده تنها یک پا دارد؛ الموسوی شهردار نشود! نهایتا بعد از روزها رایزنی ۶ عضو شورای شهر(به غیر از قلی زاده و تقی پور) میثاق نامه ای امضا کرده و اعلام می کنند روی الموسوی به توافق رسیده اند. این میثاق نامه، امید را به بدنه اصلاح طلبان باز می گرداند. ولی ۲۴ ساعت نگذشته مشخص می شود که ۲ نفر از این امضاکننده ها، به امضای خود پایبند نیستند. شنیده ها خبر میدهد همزمان نامه ای مشابه نیز در حمایت از سلیمان پور با ۶ امضا (به غیر از مسعودی ریحان و نیکوخصلت) نوشته شده است. اکبرنژاد با عنوان اینکه شهردار نباید با ۷ رای حداقلی انتخاب شود، همچنان مسیر را برای انتخاب شهردار اصلاح طلب بسته است.

۸- اول مهرماه فرا می رسد. در ظاهر با عدم اجماع نمایندگان لیست امید در شورا بر روی گزینه ای خاص، در اقدامی شائبه برانگیز جلسه ای غیررسمی با حضور ۱۳ عضو شورا برگزار می گردد تا گزینه های نهایی شهرداری تبریز مشخص گردند. مصطفی مولوی نیز پیش از شروع این رای گیری از کاندیداتوری برای تصدی شهرداری تبریز اعلام انصراف می کند. به هر عضو شورا این مجوز داده می شود که به ۲ نفر رای دهد! مدلی رایج و شناخته شده برای حذف گزینه ای که نمی توان در شرایط عادی کنارش گذاشت. طیف اکثریت با این خطای استراتژیک خواسته یا ناخواسته این راه را برای اقلیت باز می کنند تا گزینه های نهایی شهرداری را انتخاب کنند.

سلیمان پور ۱۰ رای (تقی پور، قلیزاده، اکبرنژاد، اندیش، بهشتی، صادق زاده +۴عضو اقلیت)

شهین باهر ۷ (۵ عضو اقلیت +تقی پور+ مسعودی ریحان)

فتح اللهی ۵ (قلیزاده، اکبرنژاد، مسعودی ریحان، نیکوخصلت+ ۱عضو اقلیت)

الموسوی ۴ (بهشتی، نیکوخصلت، اندیش، صادق زاده)

 

الموسوی با ۴ رای از گزینه های شهرداری کنار گذاشته می شود. این در حالیست که اگر به هر عضو شورا تنها حق دادن یک رای تعیین می شد، ترکیب احتمالی آرا به این گونه بود:

الموسوی: ۴
فتح الهی: ۲
سلیمان پور: ۲
شهین باهر: ۵

و با این ترکیب، میرعلی اصغر الموسوی و ایرج شهین باهر برای رقابت نهایی به صحن شورا می رفتند.

۹- میرعلی اصغر الموسوی به عنوان اصلی ترین گزینه اصلاح طلبان کنار گذاشته می شود. نوبت به انصراف عبدالله فتح اللهی می رسد. اکبرنژاد در جلسه ای مدعی شده است پس از جلسه روز شنبه و حذف الموسوی، آقای آجودان زاده به دیدار من می آید و می گوید اگر شما از فتح اللهی عبور کنید ما نیز از شهین باهر عبور می کنیم و آقای سلیمان پور را با اجماع ۱۳ نفره به عنوان شهردار انتخاب می کنیم. آجودان زاده با ادای قسمی، اکبرنژاد را به پذیرش گفته هایش مجاب می کند. اکبرنژاد با فتح اللهی وارد مذاکره می شود و نهایتا وی را راضی به انصراف می کند. (دفتر دکتر آجودان زاده در تماس با ستاک این ادعای دکتر اکبرنژاد را رد کرد)

۱۰- روز انتخاب شهردار در صحن شورا فرا می رسد. الموسوی را حذف کرده اند، مولوی و فتح اللهی را نیز مجاب به انصراف. اینک انتخاب نهایی بین گزینه «گمنام» و گزینه «ناامید» است. مسعودی ریحان از پیشتر عدم همراهی خود با لیست امید را نشان داده است و اعلام کرده به سلیمانپور رای نخواهد داد. نیکوخصلت نیز همچنان مدافع الموسوی است و منتقد به حذف او. ولی رئیس شورا مطمئن از قول و قرار خود در انتظار شهردار شدن سلیمان پور! نیکوخصلت و ریحان صراحتا گفته اند که در هیچ حالت به سلیمانپور رای نخواهند داد، ولی رئیس شورا ۵ رای اقلیت برای سلیمان پور را انتظار می کشد! گروهی چون شرایط را قابل پیش بینی نمی بینند، تلاش می کنند انتخاب شهردار، در این جلسه نیز نهایی نگردد ولی رئیس شورا و سرلیست اصلاح طلبان تصمیم خود را گرفته است. او که توانسته بود با پافشاری بر خواسته های خود و با بهانه رای اجماعی به شهردار، الموسوی را کنار بزند، اینک منتظر است پیروزی خود در این رقابت را جشن بگیرد.

۱۱- رای ها داخل گلدان ریخته می شود. بهشتی تنها عضوی است که رای باز می دهد و با وجود اینکه تمایل به شهردار شدن الموسوی دارد در پیروی با نظر اعضای لیست امید به سلیمانپور رای می دهد. دبیر شورا رای ها را می خواند. ایرج شهین باهر با ۷ رای در مقابل ۶ رای سلیمانپور به عنوان شهردار معرفی می شود. شکستی بزرگ برای رئیس شورا و لیست اصلاح طلبان! اینک نه شهردار تبریز گزینه مدنظر رئیس شورا است! نه شهردار طبق نظر وی با ۱۳ رای انتخاب شده است و نه جایگاه قبلی وی در بین بدنه اصلاح طلبان و افکار عمومی حفظ شده است. اکبرنژاد تنها در یک مورد پیروز بود؛ حذف «الموسوی»!

 

  • پایان خبر

true
true
true
true
  1. مهلا چمن وش

    سلام ستاک نسبتا محترم ‌‌‌‌‌‌‌…. چرا با این متن خواستید آقای سلیمان پور رو ضعیف و تحمیلی جلوه بدید ‌…. اصلا میدونید این اتفاق نشات گرفته از خیانت هست . اصلا میدونید آقای الموسوی هم اگه شهردار میشد هیچ فرقی با شهین باهر نداشت ‌…. هر دو اسمشون شهردار میشد …‌ و کسان دیگه ای تصمیم میگرفتن برای شهر .مطمئن باشید آقایان فتح اللهی و سلیمانپور بهترین گزینه های تصدی شهرداری بودن که با خیانت ها و دروغگویی ها نشد … پس لطفا این متن های پر از ابهام رو ننویسید … البته خدا میدونه به کدوم یک از آقایون وصلید ..‌ شما مسئولید در مقابل نوشته هاتون …. اگر اطلاع دقیق ندارید کزارش های غلط به خورد خواننده ها ندید …

  2. مهلا چمن وش

    در ضمن خوبه که بدونید سلیمانپور از همه ی اینها اصلاح طلب تر است …. تاوان داده برای افکارش … خیلی دوس دارم بدونم از کجا پیدا کردید و نوشتید ؟!یا کی دیکته کرده براتون

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true