×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ اسفند - ۱۳۹۶  
it is true
true
true
شورای شهر و تله ی عدم شفافیت!

شورای شهر و تله ی عدم شفافیت!


تنها دو روز تا آغاز به کار رسمی دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا باقی مانده است. طبق قانون، منتخبین شورای شهر در آغاز دوران فعالیت خود باید دو اقدام فوری را انجام دهند. اول تحلیف را بجا آورند و برای رعایت “امانت”، “عدالت”، “انصاف” و “قانون” به شرافت خود و کلام خدا سوگند یاد کنند و در گام بعدی، پس از رسمیت یافتن شورای جدید بلافاصله نسبت به ابقای شهردار پیشین و یا انتخاب شهردار جدید اقدام نمایند.

شورای شهر تبریز نیز مستثنا از انجام این دو مورد نخواهد بود و باید تا آغاز کار شورای پنجم، تصمیم خود برای تعیین وضعیت شهرداری تبریز را نهایی کند. متاسفانه در این میان متاسفانه دو موضوع ذهن شهروندان تبریزی را در ارتباط با روند انتخاب شهردار مکدر کرده است. شهری که اولین بلدیه و شهرداری کشور را به خود دیده است، امروز جزو آخرین ها قرار گرفته است.

در حالیکه وضعیت صندلی شهرداری اکثر کلانشهرها و شهرهای مهم کشور مشخص شده است، کلاف شهرداری تبریز گویا قصد باز شدن ندارد و بیم این می رود که تاخیر پیش آمده در انتخاب شهردار بر کیفیت انتخاب شهردار تاثیر منفی بگذارد و اتفاقی بیفتد که نباید بیفتد و دود آن چشم شهر و شهروندان و شوراهای شهر را باهم کور کند!

موضوع مهم دیگر بحث “شفافیت” است. درحالیکه در این دوره مطالبه شفافیت، مهمترین مطالبه مردم از شوراهای شهر و شهرداری بوده است؛ ولی متاسفانه این شفافیت را تا به امروز در مورد تصمیمات منتخبین شورای پنجم تبریز کمتر مشاهده کرده ایم؛ شاید اگر بگوییم شهروندان تبریزی اطلاعات بیشتری از نحوه انتخاب شهردار تهران و کرج و مشهد و …نسبت به انتخاب شهردار تبریز دارند، بیراه نگفته باشیم! و این دامی است که منتخبین شورای پنجم و علی الخصوص نمایندگان عضو لیست امید باید نسبت به آن هوشیار باشند! منتخبین مردم نباید در تله ی بازماندگان شورای چهارم – به عنوان غیرشفاف ترین و پرتخلف ترین شورای تاریخ تبریز که حتی یک مصوبه خود را بصورت عمومی منتشر نکرد – بیفتند! منتخبین مردم باید به این نکته توجه داشته باشند که دلیل روی برگرداندن مردم از اعضای شورای چهارم همین عدم شفافیت و ظهور تخلفات ناشی از آن بوده است. نمایندگان امید مردم، برای خروج از این دام گذشتگان باید سریعا بر ریسمان شفافیت چنگ بزنند و روند انتخاب شهردار و تصمیمات بعدی را شفاف با مردم در میان بگذارند. جای تاسف دارد در زمانه ای که اکثر مدیران سیاسی و اجرایی کشور از پتانسیل شبکه های اجتماعی جهت ارتباط مستقیم با مردم استفاده می کنند، هیچ یک از منتخبین شورای پنجم فعالیت جدی در شبکه های اجتماعی ندارند و نه از مطالبات مردم اگاهی می یابند، نه از تصمیمات و عملکرد خود به مردم گزارشی می دهند و نه بازخور تصمیمات خود را در بین مردم می بینند.

بر این اساس، یکی از اصلی ترین مسائلی که منتخبین شورای شهر تبریز باید نسبت به شفاف سازی در مورد آن اقدام کنند، شاخص های ۲۷ گانه ای است که در ارتباط با انتخاب شهردار تعیین کرده بودند؛ منتخبین باید در مورد ارتباط گزینه های ۸ گانه شهرداری تبریز با معیارهای تعیین شده پاسخگو باشند. جای شگفتی است که حداقل در نصف گزینه های نهایی شهرداری تبریز ارتباطی بین معیار و شخص به چشم نمی خورد! در حالیکه بیشترین وقت منتخبین شورای پنجم برای تدوین معیارهای انتخاب شهردار گذشت و تدوین این معیارها باعث شد بحث انتخاب شهردار به وقت اضافه بکشد!

شورای پنجم باید توضیح دهد که برچه اساسی در حالیکه یکی از معیارهای اصلی انتخاب شهردار تخصص مرتبط بوده است، چگونه یک “پزشک” کاندیدای تصدی شهرداری تبریز می شود؟ آیا رابطه خویشاوندی بر معیارهایی که خود شورا تعیین کرده است، ترجیح دارد؟ چگونه می توان بین تعهد و پاکدستی و گزینه هایی که یکی معاون و یار بدنام ترین و پرحاشیه ترین شهردار تهران (محمدباقر قالیباف) و دیگری شهردار فعلی شهرداری تبریز با کارنامه ای مملو از سرافکندگی، رابطه ای پیدا کرد؟! چگونه فردی که در طول تصدی وی بر شهرداری، مسئولیت ها و معاونت های وی به شهادت مدارک خرید و فروش می شده است، می تواند از فیلتر تعهد و پاکدستی و خوشنامی عبور کند!

این ها و بسیاری از سوالات دیگر، باید هرچه زودتر بصورت شفاف توسط منتخبین مردم پاسخ داده شوند! وگرنه سیاه چاله ی عدم شفافیت همه ما و شما و البته تبریز را در خود خواهد بلعید و طولی نخواهد کشید که امید مردم، ناامید خواهد شد. قطعا شفافیت، اعتماد موجود بین فعالین سیاسی، مردم آگاه تبریز و منتخبین شایسته شورای شهر را دو چندان کرده و مسیر موفقیت را هموارتر از پیش خواهد نمود.

true
true
true
true
  1. آرش اسحقی

    درود بر شما… ما به دنبال شفافیت هستیم

  2. علیرضا شمس

    آقای فتح الهی و نجفی خط قرمز ماهایی هستند که به لیست امید رای دادیم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true