×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ اسفند - ۱۳۹۶  
it is true
true
true
وضعیت مبهم کودکان مبتلا به سرطان در تبریز

وضعیت مبهم کودکان مبتلا به سرطان در تبریز


سرطان از مهم ترین علل مرگ و میر در جهان و سومین علت مرگ با روند رو به رشد در کشور ایران است، اما ابتلای کودکان به سرطان و پروسه ی درمان آنان موضوعی است که همواره با حساسیت زیاد دنبال می شود.

به گزارش ستاک به نقل از ترجمان صبح، سرطان پیر و جوان نمی شناسد، در این بین  کودکان مبتلا به سرطان روایتی متفاوت دارد بطوریکه برخی امارها از ابتلای سالانه ۳۵۰۰کودک سرطانی خبرمی دهند این در حالی است که گفته می شود تنها ۵۰درصد این کودکان درمان می شوند.

امیر ۷سال دارد و سه سال است که به سرطان خون نوع aml مبتلا است. پدر امیر در خصوص بیماری و مشکلات بیمارستان اظهار کرد: در این چند سالی که امیر درحال درمان است زمانی هزینه درمان زیاد است که دارو در بیمارستان وجود نداشته باشد.

وی در خصوص اینکه بیماران سرطانی جزو بیماری های خاص مانند هموفیلی و تالاسمی در بیمه ها محسوب نمی شود گفت: اگرسرطان هم جزو بیماران خاص شود کاهش هزینه های درمانی را درپی خواهد داشت.

پدر امیر گفت: در بیمارستان از نظر مالی کمکی داده نمی شود اما از نظر کمک های شخصی برای بیمار و همراه لوازم بهداشتی داده می شود.

وی در خصوص پرداخت هزینه های دارو و درمان از طرف بیمه تامین اجتماعی گفت :۷۰درصد هزینه های دارو و درمان را بیمه پرداخت می کند و و الباقی هزینه ها مانند ویتامین ها را خود بیمار تقبل می کند.

پدر این کودک مبتلا به سرطان در خصوص مشکلات تسکین گفت: سیستم درمان این مجموعه کمبود پرستار و نبود داروی باکیفیت است که کمبود امکانات دراین بیمارستان بیداد می کند.

موسسه خیریه قلب های سبز با همکاری محک ازکودکان سرطانی حمایت می کند و به گفته رییس هیات مدیره خیریه قلب های سبز، با اجرای طرح سلامت در این مجموعه، ۹۰ درصد هزینه درمان بیماران تامین می شود.

سعید نامور در خصوص این مجموعه چنین گفت: جمعیت خیریه قلبهای سبزازسال ۱۳۸۰ فعالیت خود را جهت حمایت ازکودکان مبتلابه سرطان و خانواده های آنان آغاز کرده و بر این اساس و توافقنامه ای با موسسه محک تهران منعقد شده است.

وی افزود: علاوه برتامین تمامی نیازهای درمانی ودارویی کودکان مبتلا به سرطان گروه های مختلف جمعیت خیریه قلبهای سبز در حوزه های تغذیه، آموزش تحصیلی، روانشناختی و مددکاری اجتماعی همراه این کودکان بوده است.

نامور درخصوص هزینه های پزشکی و تجهیزات پزشکی افزود: کل مبلغ هزینه شده درسال۹۵برای کودکان مبتلابه سرطان حدود ۱۳ میلیارد ریال بوده است که ۱۲ میلیارد آن هزینه های دارو و درمان و یک میلیارد ریال هم هزینه های تجهیزات بیمارستان و پزشکی را شامل شده است.

رئیس هیئت مدیره جمعیت قلبهای سبزگفت: همه کودکان سرطانی تا سن ۱۴سالگی تحت پوشش موسسه خواهند بود ولی اگر کودک و نوجوانی پس از سن ۱۴سالگی نیز دچار سرطان شود، موسسات خیریه بزرگسالان جهت حمایت آنان همکاری می کنند.

وی گفت: طی تفاهم نامه جمعیت خیریه قلب های سبزبا موسسه محک کل مبلغ دارو و درمان نسبت به درصد حمایتی خانواده  از طریق جمعیت خیریه قلب های سبز و توسط محک پرداخت می شود.

نامور همچنین درمورد هزینه های تجهیز برخی از اقلام مورد نیاز بخش خون بیمارستان و دیگر هزینه های متفرقه از جمله کمک هزینه های تحصیلی، تغذیه و …گفت: هزینه های دارو و درمان ازکمک های مردمی و خیرین موسسه محک و جمعیت خیریه قلب های سبز صورت می گیرد.

وی ادامه داد: دولت به غیر از بیمه سلامت، هیچ نقشی درخصوص کمک مالی و یا پرداخت هزینه های این بیماران ندارد.

به گفته نامور، از تعداد ۲۷۰ نفر کودک سرطانی در تریز، طی سال گذشته ۷۵ نفر آن ها بهبودی کامل یافتند و به روند زندگی خود ادامه می دهند.

این اظهارات درحالی مطرح می شود که یکی از فعالان تشکل های مردمی فعال در حوزه ی کودکان مبتلا به سرطان نظر دیگری دارد: وضعیت کودکان تبریز نه از لحاظ وضعیت پزشکان بلکه از لحاظ ساختمان و امکانات آن به شدت نامناسب است.

وی با اشاره به اینکه تعداد بیماران بهبود یافته در تبریز بسیار اندک است گفت: امسال نه تنها هیچ کودک بیماری بهبود نیافته بلکه در یک هفته ۱۰ کودک فوتی داشتیم و فقط ممکن است یکی از کودکان قطع درمان شود.

این فعال تشکل های مردمی که نخواست نامش فاش شود با اشاره به وضعیت نامناسب بیمارستان افزود: اینجا قطع درمان واقعی وجود ندارد و اگرهم باشد بعد از مدتها دوباره این بیماری عود می کند.

وی با تایکد بر اینکه باید پرسید چرا این بیماری دوباره برمی گردد گفت: این باید از نظر بیمارستانی بررسی شود که آیا عفونت های قارچی و عفونت های باکتریایی  بیمارستانی سبب مرگ این کودکان می شود یا نه!

در همین حال، یکی از فعالان انجمن حمایت از کودکان مبتلا به سرطان تبریز(تسکین) نیز گفت: کودکان تحت درمان این بیمارستان باید در محیط بسته و عاری از هرگونه میکروب و ویروس باشند اما بیمارستان ما یک ساختمان اداری بود که بدون رعایت اصول اولیه ی بهداشتی به بخش خون و آنکولوژی و درمانگاه خون تبدیل شده است.

او با تاکید بر اینکه تمام محیط های موجود در این بخش باید ایزوله باشند گفت: آب بزاق و ادرار این کودکان حاوی مواد شیمی درمانی است و اگر درمحیطی سرشارازمیکروب و ویروس قرار بگیرند ممکن است این مواد دوباره به بدن این کودکان برخورد کند و باعث مرگ کودکان شود.

گرچه موفق نشدیم در این خصوص با مسئولان و کادر درمانی کودکان مبتلا به سرطان گفتگو کنیم اما اظهارات ضد و نقیض و گلایه هایی از نوع غیررسمی و درگوشی والدین و فعالان تشکل های مردمی نشان از مشکلاتی است که حل و فصل کردن آن، حساسیت و پیگیری مسئولان بالادست را می طلبد چراکه فقط با پاسخگوئی شفاف جلوی شایعات گرفته خواهد شد!

گزارش: پریا دادوند

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true