×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ اسفند - ۱۳۹۶  
it is true
true
true
اردوغان: تدابیر شدیدتر علیه اقلیم کردستان در راه است

اردوغان: تدابیر شدیدتر علیه اقلیم کردستان در راه است


رییس جمهوری ترکیه با بیان اینکه در سطح جهان فقط اسرائیل از رفراندوم اقلیم کردستان حمایت می کند، گفت: ️طرف حساب ما دولت مرکزی عراق است ؛ اقلیم کردستان عراق راه به جایی نخواهد برد و منزوی خواهد شد.

به گزارش ستاک از ایرنا، رجب طیب اردوغان عصر امروز -چهارشنبه- پس از دیدار با رییس جمهوری اسلامی ایران و امضای تفاهم نامه های دوجانبه در نشستی خبری با بیان اینکه امروز به دعوت جناب آقای روحانی برادر عزیز و محترمم در تهران در حضور شما هستیم، افزود: در اینجا لازم می دانم از میزبانی و مهمان نوازی دوستان ایشان تشکر و قدردانی کنم.
وی ادامه داد: اینجا در حضور شما عزیزان لازم می دانم خدمت جناب آقای روحانی برادر عزیزم به دلیل موفقیت و پیروزی مجدد وی در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری که با مشارکت وسیع مردمی برگزار شد و برای دومین بار مردم وی را به عنوان رییس جمهوری خود انتخاب کردند، تبریک بگویم و بدین وسیله خدمت جناب آقای روحانی و دوستان و همراهان و هیات دولت ایران، آرزوی موفقیت می کنم.
رییس جمهوری ترکیه خاطر نشان کرد: در ابتدای سخنانم از جناب حق آرزو و تمنا می کنم که ماه مبارک محرم که حضرت محمد (ص) از آن به عنوان شهر الله یعنی نام خدا نام برده بود برای اسلام و برای ما سبب خیر باشد.
اردوغان افزود: در ۱۳۷۸ امین سالگرد شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران ایشان که در سال ۶۰ هجری صورت گرفت، تسلیت عرض می کنم و بدین وسیله از حضرت حسین (ع) که در عرش ملکوتی قبه خاص خود را دارند و نیز حضرت علی (ع) به عنوان شیر خدا و پدر امام حسن و حسین یاد کرده و سلام و احترام خود را خدمت این عزیزان عرض می کنم.

وی اضافه کرد: از خداوند می خواهم که این روزهای مبارک را باعث تقویت وحدت، اخوت و برادری بین مسلمانان و دنیای اسلام واقع نماید. امروز همراه با رییس جمهوری ایران علاوه بر ملاقات دوجانبه، چهارمین نشست شورای عالی همکاری های راهبردی میان دو کشور را نیز به شکل بسیار مفید برگزار کردیم.
اردوغان ادامه داد: در چارچوب این مذاکرات، تمامی ابعاد روابط دو جانبه اعم از سیاسی، نظامی، اجتماعی و گردشگری را بطور وسیع و بطور مفید مورد بحث و بررسی قرار دادیم.
وی خاطر نشان کرد: درچارچوب این دیدار و این سفر ، وزاری دو کشور نیز به طور دوجانبه موضوعات مربوط به خود را مورد بحث و بررسی قرار دادند و همانطور که گفتم وزرای دو کشور در رابطه با موضوعات مربوط به خود و مسایل موجود در حوزه خود به بحث و تبادل نظر پرداختند.
رییس جمهوری ترکیه ادامه داد: من مطمئن هستم با افزایش حجم روابط و نیز نزدیکی بیش از حد ایران و ترکیه در دوران اخیر ، سیر روابط دو کشور در یک محور مثبت به سرعت ادامه خواهد یافت و البته پیش از این همراه با دوست عزیزم جناب آقای روحانی برای ارتقای حجم مبادلات و روابط تجاری ترکیه و ایران به میزان ۳۰ میلیارد دلار به توافق رسیده و این هدف را تعیین کرده بودیم اما متاسفانه طی سال های اخیر سطح مبادلات و روابط تجاری دو کشور در میزان ۱۰ میلیارد دلار باقی مانده است.
وی ادامه داد: لذا در چهارمین نشست شورای عالی همکاری های راهبردی دو کشور نیز هدف ۳۰ میلیارد دلار و روش و نقشه راه دستیابی به این هدف موضوع اصلی دستور کار را تشکیل داد و در چارچوب این نشست، فعالیت های دوستان خود و وزرای دو کشور در زمینه ها و بخش های مختلف اعم از انرژی، گردشگری و حمل و نقل زمینی و حتی صنایع دفاع مطرح و توصیه های لازم از طرف ما به وزرای مربوطه انجام شد.
اردوغان خاطر نشان کرد: در ضمن، تصمیم گرفتیم با همکاری بانک های مرکزی دو کشور و نیز همکاری بین بانک های دیگر ایران و ترکیه، بخش تامین مالی دو کشور و همکاری بیشتر را در این بخش احیا کرده و روبه افزایش ببریم و برای نجات روابط اقتصادی خود از فشار بازار ارز ، تصمیم گرفتیم مبادلات تجاری و اقتصادی خود را با استفاده از پول ملی و محلی دو کشور انجام دهیم.
وی گفت: همانطور که جناب آقای روحانی مطرح کردند، مسئولان بانک مرکزی دو کشور در یک گردهمایی، قرارداد همکاری بانک های مرکزی را امضا خواهند کرد. علاوه بر این، تصمیم گرفته شد برای احداث شعب بانک های ایران در ترکیه و بطور متقابل، احداث شعب بانک های ترک در ایران، مراکز و بخش های ذیربط تشویق شوند.
اردوغان اظهار داشت: در ضمن با اراده قاطع برای تقویت هر چه بیشتر روابط دو کشور در زمینه انرژی نیز تصمیم گرفته شد؛ لذا همکاری های تنگاتنگ در زمینه انرژی دو کشور از اهمیت بسیاری برخوردار خواهد بود.
رییس جمهوری ترکیه تاکید کرد: همانطور که عرض کردم افزایش و تقویت همکاری ها بین وزیران گردشگری و فرهنگ دو کشور نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.
اردوغان تصریح کرد: ما به ویژه خواستار به اشتراک گذاشتن خود در زمینه گردشگری با کشور دوست و برادر ایران هستیم.
وی ادامه داد: من مطمئن هستم که با انجام همکاری ها و تقویت آنها در زمینه گردشگری ، از ترکیه ده ها هزار شهروند ما برای بازدید از ایران به عنوان کشوری که از تمدن دیرینه برخوردار است، خواهند آمد.
رییس جمهوری ترکیه گفت: البته میزان سفرهای شرکت های هواپیمایی ترکیه به ایران در حال حاضر رقم بالایی است که خود حاکی از اهمیتی است که ما در این زمینه برای کشور ایران قایل هستیم.
اردوغان افزود: ما اربابان بخش سرمایه گذاران گردشگری ترکیه را برای سرمایه گذاری در ایران همواره تشویق کردیم و از این به بعد نیز تشویق خواهیم کرد.
وی اظهار داشت: البته مسایل منطقه نیز در دستور کار ما قرار دارد. در چارچوب مسایل منطقه ای ، مساله عراق در رده اول مسایل منطقه ای است که با تشدید مکانیزم های سه جانبه برای حل این مساله تلاش می کنیم.
رییس جمهوری ترکیه خاطر نشان کرد: البته پیش از این نیز هر دو طرف تاکید کردند که همه پرسی غیر قانونی که از سوی اقلیم کردستان عراق برگزار شد به رسمیت نمی شناسیم.
اردوغان تاکید کرد: ترکیه با اقلیم کردستان عراق ۳۵۰ کیلومتر مرز مشترک دارد. در شرق این منطقه، ایران همسایه است و در جنوب منطقه اقلیم نیز دولت مرکزی عراق و در غرب آن، سوریه قرار دارد.
وی ادامه داد: اقلیم کردستان عراق چکار می کند نمی دانم؟ در حال حاضر در سطح جهان به جز اسراییل هیچ کشور دیگری از اقلیم کردستان عراق حمایت نمی کند.
رییس جمهوری ترکیه گفت: از نظر ما تصمیمی که با نشستن بر سر میز همراه با موساد اتخاذ شده باشد به هیچ عنوان مشروع و قابل پذیرش نیست.
اردوغان افزود: من مطمئن هستم که مدیریت اقلیم کردستان عراق با قرار دادن یک فرد معلوم (در طرف) راست خود و فرد معلوم دیگر در سمت چپ خود و اتخاذ تصمیم همراه با آنها به هیچ جایی دست نخواهد یافت و این تصمیم تنها منجر به منزوی شدن خود او خواهد شد.

وی اظهار داشت: ما به عنوان ایران و ترکیه به خصوص موضع قاطعی گرفته ایم که این موضع قاطع ما بر همه واضح و مشخص است؛ در عراق، مخاطب ما دولت مرکزی است.
اردوغان خاطر نشان کرد: همه پرسی اقلیم کردستان عراق را قطعا نامشروع می خوانیم. همانطور که اطلاع دارید اقدام و تدابیر خاصی را در نظر گرفتیم و برخی از آنها را نیز اعمال کردیم. هم ایران و هم دولت مرکزی عراق و هم ترکیه در قبال اقدامات اقلیم کردستان عراق برخی تدابیر را به اجرا گذاشتند و از این بعد تدابیر شدیدتر در راه خواهد بود.
وی تاکید کرد: به همین شکل در سوریه نیز یک مکانیزم سه جانبه را فعال کردیم. در آنجا نیز به عنوان کشورهای ایران، روسیه و ترکیه روند مذاکرات آستانه را آغاز کردیم و در چارچوب آن گام هایی را برداشتیم.
رییس جمهوری ترکیه تصریح کرد: در اینجا (سوریه) برای مناطق کاهش تنش اهمیت بسیار زیادی قایل هستیم. مطمئن هستم در نتیجه تلاش و مبارزه مشترک خود علیه گروه های تروریستی اعم از داعش و جبهه النصره در سوریه ، به داد مردم مظلوم آن منطقه خواهیم رسید.
اردوغان ادامه داد: من مطمئن هستم که دفاع مشترک ما از کلیه مظلومین جهان یک وظیفه و دینی بر گردن ما هست.
وی گفت: وزیران ذیربط ما ، نیروهای مسلح دو کشور و واحدهای اطلاعاتی ما کلیه اقدامات لازم را در این راستا در منطقه انجام می دهند.
رییس جمهوری ترکیه افزود: در تاریخ ۲۴ و ۲۵ اکتبر نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی برگزار خواهد شد و من امیدوارم این نشست مایه خیر و برکت برای دو کشور باشد.

اردوغان در پایان، بار دیگر از مهمان نوازی رئیس جمهوی اسلامی ایران تشکر و قدردانی کرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true