×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۵ اسفند - ۱۳۹۶  
it is true
true
true
فرید زکریا: خروج از برجام پایان دادن به نظم بین المللی است

فرید زکریا: خروج از برجام پایان دادن به نظم بین المللی است


«فرید زکریا» مجری سی ان ان و استاد سیاست بین الملل در گفت و گو با این تلویزیون از سخنرانی روز جمعه ترامپ انتقاد کرد و سیاست وی در قبال برجام را بی انسجام خواند.

وی گفت: سیاست ترامپ در قبال برجام انسجام ندارد؛ او از یک سو به آن حمله می کند و از سوی دیگر می گوید می خواهد آن را حفظ کند.

زکریا حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ را یادآور شد و گفت: اگر ولادیمیر پوتین در آن زمان اعلام می کرد که چون آمریکا خاورمیانه را بی ثبات کرده، او میخواهد از همه توافق های کنترل تسلیحات خارج شود، نه تنها غیر منطقی بلکه پایان دادن به هر نوع نظم بین المللی به شمار می رفت.

این نویسنده سیاست خارجی با اشاره به رد پایبندی ایران به برجام در روز جمعه از سوی ترامپ گفت: اگر هر کشوری کاری را می کرد که آمریکا امروز کرد، جهان دچار هرج و مرج می شد.

وی با بیان اینکه همه کشورها از جمله ایران کارهایی می کنند که آمریکا با آن مخالف است، افزود: اما توافق های بین المللی به خاطر هدفی معین امضا می شوند و تا زمانی که آن مساله رعایت می شود، آن توافق باید حفظ شود.

زکریا همچنین تاکید که ترامپ خود در سخنرانی روز جمعه اش به پایبندی ایران به متن برجام اذعان کرده و سخنان او مبنی بر نقض روح برجام از سوی ایران را بی پایه دانست.

وی گفت: هر کسی می تواند تفسیر خود را از روح یک توافق داشته باشد.

وی اضافه کرد: اگر هر کشوری در جهان بخواهد همه این موضوع ها را اینگونه به هم ربط دهد و توافق ها و تعهدات خود را نقض کند، ما دیگر هیچ نظم بین المللی نخواهیم داشت. این موضوعی است که بسیار فراتر از برجام است.

زکریا تصریح کرد: موضوع این است که آیا ایالات متحده می خواهد به وعده هایش در توافقی که خودش تایید می کند طرف دیگر آن را نقض نکرده، عمل کند یا خیر؟

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true